Aqua Terapi ( Havuz Terapisi )

Aqua terapi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Aqua terapide suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

Diğer tedavi yöntemleri gibi potansiyel toksisitesi ya da hasar verme olasılığı olmağı için kritik hastalarda bile uygulanabilir. Ilık su, egzersizler için ideal bir ortamdır. Aynı zamanda hem faydalı hem de emniyetli bir ortam sağlar.
Suyun kaldırma gücü ile vücut her yönden desteklenir ve eklemlere binen yükü azalır. Böylece omuzlara kadar suyun altına girdiğinizde, vücut ağırlığının %90'ı suyun kaldırma gücü sayesinde azalır ve yalnızca kalan %10'u eklemlere etki eder. Bu sayede eklemlerdeki, gergin tendon ve ligamanlardaki stres azalır, yapacağınız egzersizler çok kolaylaşır, eklemler korunur ve daha serbest hareket eder. Bu nedenle dışarıda yani havada yapılamayan birçok hareket su içinde rahatlıkla yapılabilir.

Aqua terapinin bir diğer faydası da dirençtir. Su, havadan 12 kat daha dirençli olduğu için egzersizlerle kasların gelişmesini, kalp ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar. Bacaklara etkileyen suyun basıncı kan dolaşımını kolaylaştırır.
Su içi tedavilerden yararlanmak için yüzme bilmenin gerekmemesi de Aqua terapinin bir diğer artı noktasıdır.

Havuzda gerçekleştirilebilecek "yüzme aktivitesi" başlı başına birçok kas grubunu doğru koordinasyonel sıralama ve zamanlama ile çalıştırdığından postüral düzgünlük ve denge kazanımı açısından büyük bir önem ihtiva etmektedir. Aynı zamanda kasların bu ahenkli kasılma ritüeli, stabilizasyon konusunda da önemli kazanımlar sağlayabilir.

Uygulama içerisinde yer alan personel (özel eğitimciler, beden eğitimi öğretmenleri ve fizyoterapistler) bir araya gelerek havuzun etkin kullanım yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bir havuz çalışma programı oluşturmaktadır.

AQUATERAPİ UYGULANAN DURUMLAR (HASTALIKLAR)
Bel-sırt ağrısı
Kas-iskelet sistemi yaralanmaları
Eklem zedelenmeleri
Diz protezi
Diz bağları operasyonu
Kalça protezi
Ameliyatlar sonrası
Kırıklar sonrası
Nekahat dönemleri
Yumuşak doku zedelenmeleri
Kas gerginlikleri
Fibromiyalji
Obesite
Denge problemleri
Yaşlanmada müsküler ve kardiovasküler enduransın arttırılması
Eklem kireçlenmeleri
Romatizmal hastalıklar
Polio (çocuk felci)
Kas güçlendirmesi ve Reedükasyon
Spor kazaları
Kilo kontrolü

Bize Ulaşın

Telefon:0312 375 91 91
Email: info@ozelaltinay.com
Website: www.ozelaltinay.com

Karapürçek Mahallesi
397. Cadde
No: 47
Altındağ / ANKARA